Campanie antibullying în școlile partenere

SPUNE NU BULLYINGULUI! – 14.10.2021-30.11.2021

În cadrul proiectului „FOR peaceful schools, AGAINST bullying” școlile partenere din proiect au desfășurat o campanie de prevenție al agresivității în școli. Campania s-a desfășurat între 14 octombrie – 30 noiembrie. Activitățile desfășurate în cadrul campaniei au fost informarea elevilor, realizarea de sloganuri și afișe anti-bullying de către elevi și implicarea lor într-un joc digital de evadare. Toate activitățile au avut ca scop atragerea atenției asupra acestui fenomen, dezvoltarea abilităților de cooperare, formarea unui comportament prosocial în rândul elevilor.

https://docs.google.com/document/d/17X0wixksqCzkefybjQVTH_40IGvljPyt/edit

Start Your Day

Meeting România 28 martie – 1 aprilie

Prima întâlnire internațională pe tema proiectului „FOR peaceful schools, AGAINST bullying”, finanțat prin programul Erasmus+ al Uniunii Europene, a avut loc la Colegiul de Servicii de Turism „Napoca”, în perioada 28 martie – 1 aprilie cu participarea elevilor și profesorilor din România, Turcia, Franța, Portugalia și online Olanda.Deschiderea festivă a proiectului Erasmus+ a avut loc la Inspectoratul Județului Cluj-Napoca, unde ne-au primit doamna inspector general Marc Marinela și doamna inspector Giurgiu Daniela, subliniind importanța acestor proiecte în dezvoltarea elevilor și profesorilor.Activitățile au continuat în școala gazdă cu o deschidere festivă, turul școlii, care s-a încheiat în sala de sport cu activități de spargere a gheții, prezentarea școlilor / țărilor / orașelor partenere.Întâlnirea Erasmus „CUNOAȘTE-ȚI DREPTURILE ȘI REFUZĂ PASIVITATEA” a continuat cu prezentări ale elevilor, legate de prevenirea agresiunii și hărțuirii din fiecare școală parteneră. În cursul săptămânii l-am invitat pe Cristi Dănileț – judecător, care a contribuit cu experiența sa la calitatea întâlnirii și căruia îi exprimăm și pe aceasta cale recunoștința. Reprezentanți ai poliției locale au colaborat cu noi pentru a îmbogăți experiența în cadrul întâlnirii de la Cluj Napoca.Lecția de psihologie, coordonată de elevi români, are ca rezultat scurte videoclipuri cu soluții găsite pentru diferite situații de bullying. Munca în echipă s-a desfășurat într-o atmosferă plăcută și a avut rezultate vizibile.Întâlnirea din România s-a încheiat cu activitatea „Fă-ți prieteni în călătorii”, unde echipele multinaționale de elevi au realizat un jurnal de călătorie, în care au împărtășit pozele, impresiile săptămânii petrecute împreună.A fost o săptămână de lucru împreună, de învățat împreună, de călătorit împreună și o săptămână în care am devenit prieteni pe viață.

Meeting Portugalia