Colegiul Tehnic "Napoca" - Cluj-Napoca

SCURT ISTORIC AL SCOLII

Scoala noastra a luat fiinta  in anul scolar 1946 – 1947 ca scoala de stat, cu numele  de “Scoala medie tehnica de pielarie” avand sediul in Cluj, str. Einstein nr. 12–14.  A functionat sub acest  nume pana in anul scolar 1955–1956 . Scoala a pregatit in aceasta perioada tehnicieni prin scoala medie tehnica in specializarea confectiilor din piele  si muncitori calificati in meseriile de confectioner incaltaminte  si tabacari.

Din anul scolar 1955–1957 scoala a functionat sub denumirea de “Scoala profesionala de pielarie si ceramica”, perioada in care a pregatit in plus fata de perioada anterioara tehnicieni si muncitori calficati in specializari si  meserii din domeniul ceramicii fine.

In anul scolar 1957–1958 s-a schimbat din nou numele, devenind “Centrul scolar profesional si tehnic  de maistri pentru industria bunurilor de consum”, nume ce s-a pastrat pana in anul scolar 1960 – 1961, perioada in care s-a adaugat ca forma de pregatire scoala de maistri, iar ca specializari si meserii – tehnicieni si muncitori calificati in domeniul de textile (confectioner imbracaminte, tricoter, confectioner articole din tricotaje) si tehnicieni si muncitori in domeniul mecanic (lacatus mecanic de intretinere si prelucratori mecanici prin aschiere).

Din anul scolar 1962–1963 au avut de asemenea  modificari ale denumirii unitatii noastre scolare, dupa cum urmeaza :

- Intre anii scolari 1962/1963 – 1979/1980  - “Centrul scolar al Ministerului Industriei Usoare”. Din 1975 acoala se muta în sediul nou de pe strada Taberei nr. 3.

- Intre anii scolari 1980/1981–1989/1990  -  “Liceul Industrial Clujana” , perioadă în care se construieste un alt corp de cladire, căminele şi  cantina;

- Din anul  scolar 1990 / 1991 numele scolii a fost “GRUP SCOLAR DE INDUSTRIE USOARA”

- Incepind cu anul scolar 1999/2000 s-au pregatit elevi prin forma de invatamant “Liceu – filiera vocationala”, profilul sport, specializarea fotbal, iar din anul scolar 2003/2004 au fost transferate  alte clase de  “Liceu – filiera vocationala”, profilul sport in specializarile atletism, handbal si volei.

- Incepând cu anul şcolar 2006-2007 scoala devine COLEGIUL TEHNIC “NAPOCA” si realizeaza pregătirea  elevilor în domeniul “industrie textilă şi pielărie” si în domeniul “turism “

- La dezvoltarea bazei materiale a scolii noastre a contribuit si faptul ca unitatea noastra de invatamant a fost unitate pilot in cadrul Programului  EU  PHARE – VET  RO  9405. Prin acest program  scoala noastra a fost dotata cu masini, utilaje si instalatii din domeniul industriei usoare, precum si cu calculatoare si aparatura de birotica.