Colegiul Tehnic "Napoca" - Cluj-Napoca

Activitati

Festivalul - concurs de colinde si obiceiuri - Episcop Nicolae Ivan

In preajma sarbaorilor de iarna avut loc Festivalul „Concurs de colinde s obiceiuri – Episcop Nicolae Ivan” care a avut ca obiective promovarea traditilor romanesti, cat si valorificarea portului traditional romanesc.

La concurs au participat elevi din urmatoarele scoli: Scoala generala „Gheorghe Sincai” Floresti, Scoala Generala „Radu Stanca” Cluj-Napoca, Liceul Teoretic „Eugen Pora” Cluj-Napoca, Scoala Generala „Ion Creanga” Cluj-Napoca, Scoala Generala „Emil Isac” Cluj-Napoca si Colegiul Tehnic Napoca Cluj-Napoca.

Absolventi

Activitati clase turism

Clasele cu specializarea tehnician in turism desfasoara activitati practice in atelierul de turism pentru dezvoltarea deprinderilor practice, stimularea creativitatii elevilor, responsabilizarea si organizarea lucrului in echipa.

Programe artistice

Proiectul "Daruieste Bucurie"

In contextul actual, societatea a pierdut contactul cu adevaratele valori iar oamenii sunt preocupati tot mai mult de propria persoana, uitand de cei din jur (nevoiasi, abandonati, bolnavi)  care au nevoie de caldura unei maini intinse. Prin acest proiect, ne propunem sa responsabilizam si sa sensibilizam elevii si cadrele didactice ale scolii la suferintele celor din jur, sa formam elevilor spiritul etic si civic si sa-i antrenam in actiuni cu scopuri umanitare.

Lansare de carte - Stelian Juganu

In data de 12 decembrie 2012 a avut loc la Centrul de Documentare si Informare de la Colegiul Tehnic Napoca lansarea de carte „Ghidul tanarului voluntar”, scrisa de Stelian Juganu, un fost elev al scolii.

Elevii participanti au avut posibilitatea sa cunoasca un tanar caruia voluntariatul i-a schimbat destinul, oferindu-i sansa reusitei in viata prin ajutorarea altor semeni in suferinta.

„Daruind, vei dobandi !”si-a incheiat Stelian Juganu prezentarea, o propozitie care ar trebui sa fie motto-ul drumului in viata pentru fiecare dintre noi.

Programul "Scoala altfel"

Programul ”Scoala altfel” a debutat in anul scolar 2011 – 2012 si consta in derularea, la nivelul fiecarei unitati de invatamant, intr-o saptamana din al doilea semestru scolar, a unui orar special format doar din activitati cu caracter non-formal.

Programul isi propune implicarea, deopotriva, a elevilor si a dascalilor, in activitati nonformale, interesante, care sa le valorizeze talentele, preocuparile extra-scolare si competentele in domenii cat mai diverse si interesante.